ایستادگی در برابر پلان های شوم دشمن وجیبه هر شهروند است

ایستادگی در برابر پلان های شوم دشمن وجیبه هر شهروند است

عارف نظری

چند روز پس حمله خونین و شیطانی بر مکتب سیدالشهدا در غرب کابل که دست کم 100 کشته و بیش از 200 زخمی برجای گذاشت و همه کشته‌ها هم دختران خورد سن و نوجوانی بودند که تازه از مکتب رخصت شده و به سوی خانه‌های خویش روان بودند.

سه انفجار مرگبار و خونین نزدیک به 100 دختر را به کام مرگ کشاند و آرزوهای شان را برای ابد درگور مدفون کرد. این حمله خونین که تاکنون مسئولیت آن را هیچ طرف به دلیل بسیار شنیع بودن آن نپذیرفته و نمی‌تواند بپذیرد، از قومی خاص با مذهب و باوری خاص قربانی گرفت.

دختران هزاره که همه پیروی فقه جعفری بودند، حمله بر مسجدی در شمال کابل رخ می‌دهد، هنگام ادای نماز جمعه و در روز دوم عید. ظاهراً هدف حمله امام جماعت مسجد بوده، ملایی حنفی با دیدگاه‌های معتدل و باورمند به زندگی مسالمت آمیز و برادرانه پیروان تمام فرق اسلامی در کابل و دیگر نقاط کشور.

شکی در این نیست که تروریزم داعشی عمیق ترین و در عین حال زیبا ترین کلید همزیستی را در جامعه افغانستان هدف قرار داده است. از یک طرف پیروان فقه جعفری را قتل عام کردن و از جانب دیگر علمای حنفی را حذف کردن به یک نتیجه ملزوم می‌انجامد: ایجاد شکاف مذهبی میان اهل تشیع که هستی جمعی‌اش در خطر است و اهل سنت که علمای معادلش را از دست داده و زمام امور را یک عده ملا وهابی و تکفیری در دست گرفته است؛ تفرقه و شعله‌ور شدن جنگ مذهبی.

بنا بر این، حمله بر مکتب سیدالشهدا و مسجدی در شمال کابل، بدون شک یک هدف شیطانی را دنبال می‌کند و آن هم ایجاد تفرقه و جنگ مذهبی در میان شهروندان کشور تا تروریزم داعشی بر ویرانه‌ها و کشته‌ها حکومت تکفیری خویش را بنا کند.

هرچند در سال‌های اخیر از این نوع کشتارها و تلاش‌ها برای از بین بردن وحدت ملی و همزیستی مسالمت آمیز پیروان مذاهب مختلف اسلامی در افغانستان انجام شده، ولی با توجه به آگاهی علمای دینی هر دو جانب و عمق زندگی با همه مردم افغانستان، موفق به شعله ور کردن جنگ مذهبی و تفرقه آیینی نشده‌اند.

شکی در این نیست که دشمن داعشی و تکفیری همواره در تلاش بر هم زدن زندگی با همه و همدلی پیروان مختلف اسلامی در افغانستان است، ولی ما ملت همواره نشان داده‌ایم که هر قدر تروریزم و داعش و تفکر تکفیری تلاش در جدایی ما داشته باشد، با متحد تر و متفق‌تر و با هم زندگی بهتر خواهیم کرد و با هم خواهیم مرد.

بنابراین هر نوع تلاش تکفیری برای زدودن وحدت مردمی ما و ایجاد جنگ فرقه‌ای در این کشور از گذشته تاکنون محکوم به شکست بوده و در آینده نیز موفق نخواهد شد که به این آرزوی شوم و سیاهش برسد.

نور ښکاره کړئ

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

دا هم ولولی
Close
Back to top button